Rodzaje aparatów

Aparaty stałe

Stały aparat ortodontyczny przymocowany jest do powierzchni zęba przez cały czas trwania leczenia ortodontycznego. Ten rodzaj aparatu przeznaczony jest głównie dla młodzieży i osób dorosłych (posiadających stałe zęby). Przed założeniem aparatu przeprowadzany jest zabieg czyszczenia zębów przez higienistkę stomatologiczną. Przez przymocowaniem zamków należy wyleczyć zęby objęte próchnicą, aby nie dopuścić do jej rozwoju.

STAŁE

Aparaty ruchome

Aparaty ortodontyczne ruchome na zęby to rodzaj aparatów ortodontycznych, które pacjent może zdejmować samodzielnie w każdej chwili. Aparaty te są stosowane najczęściej u dzieci w celu ukierunkowania prawidłowego rozwoju mięśni i kości twarzy. Do aparatów ruchomych zaliczamy także nowoczesny system Invisalign dla młodzieży i dorosłych. Aparat ruchomy nie wymaga stosowania specjalnej diety i metod higieny.

RUCHOME

Aparaty stałe

Aparat samoligaturujący - estetyczny lub metalowy

W tradycyjnych aparatach ortodontycznych stosuje się tzw. ligatury – gumowe opaski, utrzymujące łuki ortodontyczne w zamkach, przyklejonych do zębów na czas leczenia.

Alternatywą dla tej metody są aparaty samoligaturujące, zwane także aparatami Damona (od nazwiska ich twórcy), gdzie zamiast ligatur, wykorzystuje się specjalne klapki. To rozwiązanie skraca czas leczenia, zmniejsza liczbę wizyt, zapewnia większy komfort oraz ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. W Orthoclinic używamy samoligaturujących aparatów Clarity Sl. Aparaty samoligaturujące występują w wersji metalowej lub estetycznej.

 

ZALETY ZAMKÓW SAMOLIGATURUJĄCYCH

  • są estetyczne i zwiększają komfort noszenia aparatu, wynika to z ceramicznej budowy zamka o niskim profilu oraz gładkiej powierzchni

  • działają w łagodniejszy sposób i dają szybsze efekty w porównaniu do zamków tradycyjnych

  • ułatwiają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, przez co minimalizują ryzyko pojawiania się próchnicy

  • są estetyczne – nie przebarwiają się (brak elastomerów)

  • zmniejszają ilość wizyt kontrolnych

  • redukują tarcie (przy przesuwaniu się łuku w zamku)

  • umożliwiają wygodną wymianę łuków

Aparat HYRAX do ekspansji szczęki

Jest to aparat stały cementowany do zębów Pacjenta. Służy on do ekspansji (poszerzenia) szczęki. Aparat posiada specjalną śrubę, której stopniowe rozkręcanie powoduje poszerzanie szczęki. W ten sposób tworzona jest baza do korzystnego ustawienia zębów podczas leczenia ortodontycznego standardowym aparatem. Aby uzyskać poszerzenie szczęki i ustabilizować efekty ekspansji aparat ten musi być noszony przez okres około 6 miesięcy. Czas trwania terapii może się jednak różnić u różnych Pacjentów (nawet od 2-18 miesięcy!). Dokładny czas leczenia ustalany jest indywidualnie z lekarzem prowadzącym.

Podczas pierwszych dni poszerzania szczęki może wystąpić ból. Można wówczas zażywać dostępne na rynku środki przeciwbólowe. Zwykle ból mija po około 3-7 dni.

Alternatywą dla tego rodzaju aparatu jest aparat ruchomy – płytka Schwartza. Jednak, ze względu na możliwość jej samodzielnego wyjmowania z buzi przez dziecko, zwykle nie daje ona tak dobrych efektów leczenia jak aparat HYRAX.

Aparat klasyczny - estetyczny lub metalowy

Aparaty klasyczne składają się z zamków cementowanych do powierzchni zębów oraz łuków odpowiedzialnych za przesuwanie zębów. Łuki są mocowane do zamków za pomocą elastycznych gumek – tzw. ligatur. Pacjent może wybrać kolor ligatur zależnie od swoich preferencji, nastroju czy nawet pory roku.

Wśród klasycznych aparatów zakładane są aparaty metalowe, których zdecydowanym minusem jest duża widoczność na zębach. Pacjenci mogą również wybrać aparaty estetyczne, o przezroczystych zamkach. Co prawda ich wytrzymałość jest mniejsza od aparatów metalowych i wymagają one dłuższego leczenia, jednak dla Pacjentów ceniących sobie estetykę oraz niskie koszty leczenia – aparat ten jest dobrym rozwiązaniem.

POZNAJ OPINIE PACJENTÓW ORTHOCLINIC
O APARATACH ORTODONTYCZNYCH

Aparaty ruchome

Nowoczesny system INVISALIGN

To innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego wykorzystująca indywidualnie zaprojektowane dla każdego Pacjenta, przezroczyste nakładki na zęby. Leczenie takim aparatem jest niezwykle komfortowe i szybsze niż przy innych aparatach. Możliwość łatwego zdejmowania i zakładania nakładek sprawia, że Pacjenci mogą jeść to co chcą bez żadnych ograniczeń, a utrzymanie higieny jest identyczne jak u osób nie leczących się ortodontycznie. Jest to jednak metoda dla osób zdyscyplinowanych, gdyż nakładki powinny być na zębach minimum 22 godziny na dobę.

WIĘCEJ

Aparaty ruchome do stymulacji mięśni i kości u dzieci

Jest to grupa aparatów stosowanych u dzieci do 12 roku życia. Aparaty te mogą być bez problemu wyjmowane z ust do jedzenia i mycia zębów. Aparaty te stosowane są w 1 i 2 FAZIE leczenia i służą kształtowaniu i stymulowaniu prawidłowego rozwoju mięśni i kości twarzoczaszki małych Pacjentów w ten sposób, by w przyszłości zęby stałe miały odpowiednią ilość miejsca do prawidłowego wyrzynania. Aparaty te zapobiegają rozwojowi wad zgryzu, a ich stosowanie może skrócić leczenie ortodontyczne w przyszłości lub całkowicie je wyeliminować. Dlatego tak istotna jest wczesna badanie i postawienie diagnozy w gabinecie ortodonty. Na skuteczność leczenia wczesnego duży wpływ mają rodzice dziecka, którzy pilnują, aby maluch nosił aparat oraz zgłaszają się z dzieckiem regularnie na wizyty kontrolne.

KIEDY CZAS NA KONTROLĘ U DZIECKA?

Jakie oznaki mogą wskazywać na nieprawidłowości
wymagające kontroli ortodontycznej?

  • asymetria rysów twarzy
  • wada wymowy
  • wada postawy
  • oddychanie ustami
  • przedwczesna utrata mleczaków
  • wysunięta lub cofnięta broda
  • stłoczenia lub szpary między zębami
  • nieprawidłowe wędzidełko wargi górnej lub języka

VIDEO / OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

RAZEM Z DOŚWIADCZONYM LEKRZEM ORTHOCLINIC
WYBIERZ APARAT IDEALNY DO TWOICH POTRZEB…
Jesteś gotowy na konsultację?

ZAPISZ SIĘ