Dlaczego warto?

Korzyści z leczenia ortodontycznego

Proste, równo ustawione zęby są wyznacznikiem atrakcyjności uśmiechu. Gdy nie musimy krępować się stanem naszego uzębienia zyskujemy niezwykły komfort i pewność siebie, a co za tym idzie – dobre samopoczucie. Spójrz w lusterko… Czy Twoje zęby są równo ustawione, a Twój uśmiech jest prawie… idealny? Nie przeszkadzają Ci lekko zrotowane zęby, których i tak nie widać? Myślisz, że leczenie ortodontyczne nie jest dla Ciebie?

Zgryz a zdrowie

2.000 × DZIENNIE PRZEŁYKAMY ŚLINĘ…
2.000 × DZIENNIE NISZCZYMY ZĘBY Z POWODU
NIEPRAWIDŁOWEGO ZGRYZU

Wada zgryzu, nawet niezauważalna, niszczy Twoje zęby i wpływa na Twoje zdrowie! Jeśli zauważyłeś, że masz popękane szkliwo, starte zęby, zaczerwienione dziąsła… koniecznie udaj się do ortodonty. Może to być efekt wady zgryzu…

PROSTE ZĘBY TO NIE TYLKO ESTETYKA

Wady zgryzu to nie tylko problemy natury estetycznej, lecz także w wielu przypadkach przyczyna rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Gdy zęby są nieprawidłowo ustawione, trudno je wyczyścić. Dodatkowo dochodzi do ich przeciążenia, ścierania w nieodpowiedni sposób, pękania szkliwa. Aby uchronić zęby przed obciążeniami, ścieraniem i pękaniem szkliwa konieczne jest prawidłowe funkcjonowanie zgryzu. Ustawienie zębów znacząco wpływa także na wygląd twarzy. Kiedy dolne zęby są nazbyt przechylone, często cofnięta jest warga dolna oraz bródka. Z powodu nieprawidłowego rozmieszczenia zębów może dochodzić problemów z przeżuwaniem oraz zaburzeń czynnościowych obejmujących stawy skroniowo-żuchwowe.

 

Fazy leczenia

PRAWIDŁOWY ZGRYZ A ZDROWIE OGÓLNE

Nieodpowiednie warunki zgryzowe mogą także powodować problemy zdrowotne, których często nie kojarzymy z nieprawidłowościami w obrębie jamy ustnej. Są to m.in.:

  • nieprawidłowa postawa ciała
  • nieprawidłowy przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego, co wpływa negatywnie na pamięć, koncentrację, orientację w przestrzeni
  • bóle głowy
  • szumy w uszach
  • bezdechy nocne
  • chrapanie
  • problemy z przegrodą nosa i węchem

KIEDY ROZPOCZĄĆ LECZENIE?

Im wcześniej tym lepiej…. Wczesna diagnoza i leczenie, już u najmłodszych Pacjentów pozwala tak kształtować mięśnie i kości twarzoczaszki, aby zęby miały wystarczającą ilość miejsca a z zgryz prawidłowo się rozwijał. Dlatego warto już od najmłodszych lat kontrolować swoje dziecko ortodontycznie. Wówczas w przyszłości można uniknąć poważniejszych wad zgryzu, które wymagać będą skomplikowanego, kosztownego i długotrwałego leczenia. Oczywiście brak leczenia wczesnego w dzieciństwie nie wyklucza podjęcia skutecznego leczenia u osoby dorosłej.

LECZENIE ORTODONTYCZNE SKŁADA SIĘ Z 3 FAZ

W zależności od wieku Pacjenta oraz stopnia rozwoju lekarz wprowadza odpowiednią fazę leczenia oddziałując na mięśnie, kości lub zęby. Dzięki temu uzyskujemy nie tylko prawidłowo ustawione zęby ale także wymuszamy harmonijny wzrost twarzoczaszki i poprawiamy rysy twarzy.

FAZY LECZENIA ORTODONTYCZNEGO

FAZA 1 - MIĘŚNIE

Leczenie miofunkcyjne, czyli prawidłowe kształtowanie mięśni. Obejmuje leczenie najmłodszych Pacjentów.

FAZA 2 - KOŚCI

Leczenie ortopedyczne, czyli stymulowanie prawidłowego wzrostu kości. Obejmuje leczenie dzieci i młodzieży.

FAZA 3 - ZĘBY

Leczenie ortodontyczne, czyli prawidłowe ustawienie zębów. Ta faza leczenia dotyczy młodzieży i osób dorosłych.

Leczenie dzieci

Mamo, Tato!

Możecie mieć wpływ na prawidłowy rozwój zgryzu Waszej pociechy! Już od najmłodszych lat można wpływać na prawidłowy rozwój twarzoczaszki i zgryzu dziecka. Ogromną rolę w procesie rozwoju odgrywa dobór odpowiedniego smoczka uspokajającego, smoczka do butelki. Pozytywny wpływ na ukształtowanie kości ma karmienie piersią oraz wprowadzanie stałych posiłków oraz karmienie łyżeczką w odpowiednim momencie życia dziecka (od 6 miesiąca).

Leczenie wczesne

Im wcześniej zgłosimy się z dzieckiem do ortodonty, tym lepiej. Optymalny wiek, kiedy powinno się odbyć pierwszą kontrolę ortodontyczną u dziecka to 3-5 lat. W wieku 7 lat badanie jest już konieczne… Dlaczego? U kilkuletniego dziecka kości czaszki intensywnie się rozwijają. W okresie tego rozwoju zwykle nie ma jeszcze wady zgryzu, co usypia czujność rodziców. Warto mieć świadomość, że pewne nawyki u kilkulatka mogą przyczyniać się do nieprawidłowego rozwoju twarzoczaszki, co w przyszłości może prowadzić do poważnych problemów ortodontycznych, które wymagać będą długotrwałego leczenia. Wczesne wykrycie dysfunkcji przez lekarza ortodontę pomoże prawidłowo ukształtować kości.

WCZESNA DIAGNOZA DYSFUNKCJI = LEPSZY ROZWÓJ ZGRYZU I KRÓTSZE LECZENIE W PRZYSZŁOŚCI

Leczenie wczesne polega na szukaniu i eliminacji przyczyn, które mogą prowadzić do zaburzonego rozwoju zgryzu. Zwykle zaburzenia te nie są jeszcze widoczne w jamie ustnej.

Leczenie dzieci – 1 i 2 FAZA

Leczenie ortodontyczne u dzieci polega na stymulowaniu prawidłowego rozwoju mięśni twarzy oraz prawidłowym kształtowaniu wzrostu kości. Dzięki temu ortodonta przygotowuje odpowiednie podłoże do późniejszego prawidłowego wyrzynania się zębów. Leczenie wczesne polega też na eliminowaniu dysfunkcji, które zaburzają rozwój twarzoczaszki u dziecka. Leczenie jest szczególnie wskazane, gdy u Dziecka utrzymuje się nawykowe ssanie kciuka lub dolnej wargi, gdy pojawiają się problemy z mową i połykaniem pokarmu, a także jeśli Maluch oddycha wyłącznie przez usta. W przypadku poważnych wad u Pacjentów z rozbieżnością w położeniu szczęk niepodjęcie wczesnego leczenia powoduje, że efekty późniejszej kuracji mogą być kompromisowe i niestabilne.

STOP dysfunkcjom!

Bardzo ważne podczas leczenia wczesnego jest podejście interdyscyplinarne, czyli współpraca ortodonty z lekarzami innych specjalności, m.in. logopedą, laryngologiem, fizjoterapeutą czy też chirurgiem stomatologicznym. Skierowanie dziecka w odpowiednim momencie rozwoju do odpowiedniego specjalisty pozwala zatrzymać dysfunkcje, które mogą prowadzić do wady zgryzu.

Wśród dysfunkcji mających wpływ na nieprawidłowy rozwój zgryzu można wymienić m.in.

  • oddychanie ustami
  • wadę postawy
  • nieprawidłowe wędzidełko wargi górnej / dolnej

 

KORZYŚCI Z LECZENIA ORTODONTYCZNEGO WCZESNEGO

  • właściwy wzrost szczęki i żuchwy
  • poprawa wyglądu, zachowanie symetrii twarzy, co przekłada się na samoakceptację i pewność siebie Dziecka
  • korelowanie szerokości łuków zębowych
  • uproszczenie i/lub skrócenie późniejszego leczenia aparatami stałymi
  • prawidłowe wyrzynanie się zębów stałych
  • korekcja zaburzeń mowy
  • zmniejszenie prawdopodobieństwa urazu górnych, wychylonych siekaczy; obniżenie ryzyka urazu górnych wychylonych siekaczy
  • niwelowanie szkodliwych nawyków i dysfunkcji
  • zabezpieczenie lub odzyskanie miejsca dla wyrzynających się zębów stałych
Zdrowe mleczaki = prawidłowy zgryz

Niestety wiele osób uważa, że zęby mleczne i tak wypadną więc nie trzeba ich leczyć. Z punktu widzenia ortodontycznego zęby mleczne odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu kości. Korzenie mleczaków stymulują wzrost kości, a ich przedwczesna utrata może zahamować ten rozwój przyczyniając się do poważnych problemów ze zgryzem w przyszłości. Dlatego bardzo ważne jest utrzymanie zębów mlecznych aż do czasu ich fizjologicznej wymiany. Warto wiedzieć, że proces wymiany uzębienia rozpoczyna się około 6 roku życia a kończy dopiero w wieku 10-12 lat.

Leczenie mleczaków

LECZENIE MŁODZIEŻY

Przewidywalne efekty

Nastolatki najczęściej chętnie poddają się leczeniu wad zgryzu, co jest wynikiem wyższej niż u małych dzieci świadomości zdrowotnej, a także przywiązywania znacznej wagi do swojego wyglądu. Rozpoczęcie leczenia u młodych, wciąż rosnących pacjentów daje bardziej przewidywalne efekty i pozwala skrócić leczenie lub uniknąć skomplikowanego i kosztownego leczenia w przyszłości.

Leczenie nastolatków obejmuje 2 lub 3 fazę leczenia ortodontycznego, czyli kształtowanie kości Pacjenta oraz prawidłowe ustawienie zębów.

Wybierz swój aparat

Aparaty dla nastolatków

Dla wymagających młodych Pacjentów mamy do dyspozycji wiele komfortowych i dyskretnych modeli, które z pewnością przypadną im do gustu. Oprócz aparatów stałych młodzieży możemy zaproponować nowoczesne aparaty Invisalign Teen. Po wykonaniu komputerowego skanu 3D uzębienia, Pacjent otrzymuje komplet indywidualnie wyprodukowanych, przezroczystych nakładek. Każdą z nich może w dowolnej chwili ściągnąć (np. na czas wielkiego wyjścia ze znajomymi czy, po prostu, podczas obiadu) i z powrotem samodzielnie założyć. Nakładki są niemal niewidoczne i tak komfortowe, że… można o nich zapomnieć!

Invisalign teen

LECZENIE DOROSŁYCH

Dlaczego warto podjąć leczenie?

Leczenie ortodontyczne przeprowadzane jest u osób dorosłych w przypadku występowania wad zgryzu, które nie były wcześniej leczone. Leczenie podejmuje się też u pacjentów przygotowujących się do zabiegów implantologicznych i protetycznych. Najczęstszym powodem, dla którego dorośli decydują się na skorzystanie z pomocy specjalistów, jest chęć poprawy swojego wyglądu. Odpowiednie położenie górnych zębów siecznych sprawia, że górna warga ma właściwe podparcie, a co za tym idzie, wolniej dochodzi do powstawania zmarszczek i bruzd nosowo-wargowych. Opieka ortodonty zapewnia odpowiednią czynność mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych oraz pozwala cieszyć się naturalnym uzębieniem przez lata. Najnowsze badania pokazały także, że zgryz ma istotny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie mózgu.

Zgryz a choroby przyzębia

Leczenie ortodontyczne osób dorosłych jest zwykle ściśle związane z działaniami w zakresie profilaktyki i leczenia chorób przyzębia. Wady zgryzu mogą znacznie wpływać na pogłębianie się problemów z dziąsłami, a dorośli są szczególnie podatni na tego rodzaju zmiany. Przykładowo stłoczenie zębów wywołuje nadmierne ich ścieranie, próchnicę, przeciążenia w obrębie przyzębia i kości. Powoduje to zaostrzenie przebiegu choroby przyzębia. Dlatego często u pacjentów dorosłych przeprowadza się leczenie periodontologiczne równolegle do leczenia wad zgryzu. Skutkiem nieleczonych wad zgryzu mogą być także problemy z przeżuwaniem, silny ból w okolicy szyi i skroni, a nawet utrata zębów.

POZNAJ OPINIE PACJENTÓW ORTHOCLINIC

Wybierz swój aparat

Aparaty stałe

Stały aparat ortodontyczny przymocowany jest do powierzchni zęba przez cały czas trwania leczenia ortodontycznego. Ten rodzaj aparatu przeznaczony jest głównie dla młodzieży i osób dorosłych (posiadających stałe zęby). Przed założeniem aparatu przeprowadzany jest zabieg czyszczenia zębów przez higienistkę stomatologiczną. Przez przymocowaniem zamków należy wyleczyć zęby objęte próchnicą, aby nie dopuścić do jej rozwoju.

STAŁE

Aparaty ruchome

Aparaty ortodontyczne ruchome na zęby to rodzaj aparatów ortodontycznych, które pacjent może zdejmować samodzielnie w każdej chwili. Aparaty te są stosowane najczęściej u dzieci w celu ukierunkowania prawidłowego rozwoju mięśni i kości twarzy. Do aparatów ruchomych zaliczamy także nowoczesny system Invisalign dla młodzieży i dorosłych. Aparat ruchomy nie wymaga stosowania specjalnej diety i metod higieny.

RUCHOME

METAMORFOZA UŚMIECHU I NIE TYLKO...

Często po leczeniu ortodontycznym Pacjenci decydują się na uzupełnienie brakujących zębów, wybielanie zębów czy wykonanie koron. Aby olśniewać swoim nowym uśmiechem nasze Pacjentki chętnie powiększają usta i wykonują inne zabiegi medycyny estetycznej, np. redukcję bruzd i zmarszczek wokół ust…

Dzięki temu, że Orthoclinic mieści się na terenie kliniki stomatologicznej dla dorosłych i dzieci (borczyk.pl, Dentolandia) i w budynku znajduje się gabinet medycyny estetycznej – nasi Pacjenci mogą uzyskać wszechstronną opiekę stomatologiczną i poddać się licznym zabiegom upiększającym. A to wszystko w jednym miejscu… Zapraszamy!