Etapy leczenia

Indywidualny plan leczenia ORTHOCLINIC

Każdy Pacjent podejmujący leczenie w Orthoclinic przechodzi przez kilka etapów leczenia, począwszy od dokładnej diagnostyki i ustalenia indywidualnego planu leczenia wybranym aparatem a kontroli i utrzymaniu efektów leczenia skończywszy.

Etapy leczenia

DROGA DO PROSTEGO UŚMIECHU - ETAPY

Diagnostyka

Precyzyjna diagnostyka stanu zębów, mięśni i kości jest kluczowa do podjęcia leczenia ortodontycznego. Nowoczesna ortodoncja ma na celu nie tylko poprawę estetykę i zgryz Pacjenta ale również wpłynąć na jakość życia i zdrowie ogólne. Leczenie musi być tak zbalansowane, aby uzyskać najlepszy możliwy efekt w każdym z tych obszarów.

Higiena + leczenie ubytków

Przed rozpoczęciem leczenia Pacjent kierowany jest do gabinetu higienistki stomatologicznej celem dokładnego usunięcia kamienia i osadu nazębnego. Następnie zęby badane są laserem diagnostycznym oraz kontrolowane pod mikroskopem, co pozwala wykryć próchnicę niewidoczną gołym okiem. Jeśli istnieje taka konieczność Pacjent trafia do stomatologa celem wyleczenia zębów objętych próchnicą.

Konsultacja + wybór aparatu ortodontycznego

Odpowiedni rodzaj aparatu ortodontycznego wybierany jest wspólnie z lekarzem ortodontą. W czasie wizyty omawiane są wszelkie aspekty leczenia ortodontycznego, czas trwania leczenia, częstotliwość wizyt kontrolnych.

Założenie aparatu

Podczas wizyty zakładany jest aparat stały na zęby lub wydawany jest aparat ruchomy. Od tej pory rozpoczyna się proces prostowania Twoich zębów.

Wizyty kontrolne

Ilość i częstotliwość wizyt kontrolnych ustalana jest przez lekarza prowadzącego. Systematyczne zgłaszanie się na kontrole jest podstawą bezpieczeństwa i uzyskania przewidywanych efektów leczenia ortodontycznego.

Zakończenie leczenia i retencja

Podczas wizyty zdejmowany jest aparat a w jego miejsce Pacjent otrzymuje mocowany do zębów (od strony wewnętrznej) lub wyjmowany aparat retencjny, który ma za zadanie utrzymać efekty leczenia ortodontycznego. Czas noszenia tego aparatu ustala ortodonta.

DIAGNOSTYKA ORTODONTYCZNA

WIRTUALNY PLAN LECZENIA

Podczas planowania leczenia ortodontycznego wykorzystujemy nowoczesny skaner 3D. Pozwala on pobrać wirtualne wyciski uzębienia Pacjenta oraz precyzyjnie zaplanować leczenie. Model 3D uzębienia znacznie ułatwia komunikację lekarza z Pacjentem. Dzięki możliwości wykonania symulacji 3D każdy Pacjent może zobaczyć planowane efekty prostowania zębów już podczas konsultacji, przed rozpoczęciem leczenia.
Symulacja pozwala także monitorować efekty leczenia ortodontycznego na każdym jego etapie.

FAZY LECZENIA ORTODONTYCZNEGO

Leczenie wad zgryzu można podzielić na 3 fazy. W zależności od wieku Pacjenta oraz stopnia rozwoju lekarz wprowadza odpowiednią fazę leczenia oddziałując na mięśnie, kości lub zęby. Dzięki temu uzyskujemy nie tylko prawidłowo ustawione zęby ale także wymuszamy harmonijny wzrost twarzoczaszki i poprawiamy rysy twarzy.

 

TRZY FAZY LECZENIA

Rodzaje aparatów

Aparaty stałe

Stały aparat ortodontyczny przymocowany jest do powierzchni zęba przez cały czas trwania leczenia ortodontycznego. Ten rodzaj aparatu przeznaczony jest głównie dla młodzieży i osób dorosłych (posiadających stałe zęby). Przed założeniem aparatu przeprowadzany jest zabieg czyszczenia zębów przez higienistkę stomatologiczną. Przez przymocowaniem zamków należy wyleczyć zęby objęte próchnicą, aby nie dopuścić do jej rozwoju.

STAŁE

Aparaty ruchome

Aparaty ortodontyczne ruchome na zęby to rodzaj aparatów ortodontycznych, które pacjent może zdejmować samodzielnie w każdej chwili. Aparaty te są stosowane najczęściej u dzieci w celu ukierunkowania prawidłowego rozwoju mięśni i kości twarzy. Do aparatów ruchomych zaliczamy także nowoczesny system Invisalign dla młodzieży i dorosłych. Aparat ruchomy nie wymaga stosowania specjalnej diety i metod higieny.

RUCHOME

HIGIENA CODZIENNA

Stały aparat ortodontyczny stanowi utrudnienie dla utrzymania właściwej higieny jamy ustnej. Dlatego podczas leczenia ortodontycznego należy zwielokrotnić wysiłki zmierzające do zachowania prawidłowej higieny uzębienia. Podstawą codziennej higieny jamy ustnej osób noszących aparat jest dokładne szczotkowanie zębów i aparatu po każdym posiłku oraz systematyczne nitkowanie całego uzębienia przynajmniej raz dziennie. Po nitkowaniu polecane jest także płukanie jamy ustnej odpowiednim płynem.

W przypadku aparatów ruchomych, np. Invisalign, utrzymanie higieny nie różni się od standardowo stosowanych metod. Pacjent może swobodnie zdejmować aparat w celu wyczyszczenia zębów.

Wizyta u higienistki

Posiadanie aparatu ortodontycznego znacznie utrudnia utrzymywanie higieny jamy ustnej. Zalegająca między zamkami aparatu płytka nazębna z czasem przekształca się w kamień, którego nie można usunąć za pomocą pasty i szczoteczki do zębów. Aby zachować zdrowe zęby i dziąsła konieczna jest szczególna dbałość o higienę oraz regularne wizyty w gabinecie profesjonalnej higienistki stomatologicznej. Podczas 1-godzinnej wizyty higienistka usunie osad z Twoich zębów, z przestrzeni między zębami i we wszelkich zakamarkach aparatu. Zabieg wykonany zostanie przy użyciu ultradźwięków. Dodatkowo zęby zostaną skontrolowane pod mikroskopem oraz przy użyciu lasera diagnostycznego. Laser pozwoli obiektywnie ocenić występowanie początkowych zmian próchnicowych i odróżnić je od plam, które nie wymagają leczenia.

 

POZNAJ NASZE HIGIENISTKI

DIETA… GDY MAM APARAT

Kiedy konieczna jest dieta?

W przypadku noszenia stałego aparatu ortodontycznego zwykle konieczna jest modyfikacja sposobu odżywiania. Posiadając zamki przyklejone do zębów nie jesteśmy w stanie gryźć pokarmów zbyt twardych ani “gumowych” i lepkich. Dobrym sposobem jest krojenie pokarmów na mniejsze kawałki, łatwiejsze do pogryzienia. Wyjątkową ostrożność powinniśmy zachować gdy mamy założone nowe zamki lub wymienione łuki. Zamieńmy wówczas twarde pieczywo i surowe warzywa na miękki nabiał, jajka i mielone mięso.

Aparat ruchomy, np. Invisalign, nie wymusza żadnych zmian w sposobie odżywiania, gdyż na czas posiłków można go swobodnie wyjąć i cieszyć się ulubionymi potrawami.

Czego unikac?
  • żelki, gumy do żucia, twarde lub lepkie cukierki, np. toffi
  • twarde bułki np. bagietki
  • twarde, surowe warzywa i owoce
  • słodkie, gazowane napoje
  • orzechy, chipsy, popcorn

 

Bez przeszkód można jeść
  • miękkie sery i jogurty
  • ciasta, miękkie pieczywo
  • ryż i makarony, ryby
  • gotowane,miękkie warzywa, miękkie owoce

NIEPRAWIDŁOWY ZGRYZ WPŁYWA NA POZIOM STRESU, PAMIĘĆ I KONCENTRACJĘ

Najnowsze badania naukowe wykazały, że nieprawidłowości zgryzu wpływają na funkcjonowanie części mózgu zwanej hipokampem. Stres, zaburzenia pamięci, poziomu koncentracji a nawet bóle głowy – to wszystko może być efektem problemów ortodontycznych.

Retencja

Co to jest i jak długo trwa?

Retencja to istotny element leczenia ortodontycznego. Polega na ustabilizowaniu skorygowanego zgryzu i ustawienia zębów. Trwałość efektów leczenia zależy właśnie od prawidłowej retencji, dlatego ważne jest, by nie zaniedbać tej kwestii. Podczas retencji stosuje się specjalne aparaty retencyjne, stałe lub ruchome.

Jest to uzależnione od konkretnej wady zgryzu, jej rodzaju oraz nasilenia. Wpływ na długość okresu retencji ma także metoda leczenia jaką wykorzystano, wiek pacjenta, i szereg innych czynników, na przykład genetycznych. Ozębna dopiero po około 12 miesiącach jest w pełni gotowa, aby utrzymać odpowiednie ustawienie zębów. Retainery, czyli aparaty retencyjne, noszone regularnie w tym czasie, pozwalają ochronić zęby ustawione we właściwy sposób przed ponownym skrzywieniem.

 

Na co zwrócić uwagę?
  • Jeśli masz aparat retencyjny ruchomy, powinien być on noszony przez całą dobę, dopóki ortodonta nie zmieni zaleceń
  • Pamiętaj o higienie i dokładnym czyszczeniu aparatu, przy pomocy pasty i szczoteczki do zębów oraz letniej (nie gorącej) wody. Pozwoli to usunąć płytkę bakteryjną oraz nieprzyjemny zapach. Aparaty przechowujemy w specjalnym pudełku.
  • Zabieraj aparat na wszystkie wizyty kontrolne.
  • Aparat na początku może nieco utrudniać mówienie, aby szybciej się przyzwyczaić, warto ćwiczyć, np. czytać na głos.
  • W przypadku zagubienia aparatu zgłoś to swojemu ortodoncie.

CZYNNIKI MAJĄCE WPŁYW NA RETENCJĘ

  • wiek pacjenta
  • obecność punktów stycznych
  • przebieg wzrostu zębów
  • układ warg, policzków, oraz języka, a także ich napięcie
  • kątowa i odległościowa relacja między zębami siecznymi
  • ewentualne dysfunkcje czy też parafunkcje
  • właściwe kontakty między łukami zębowymi (dolnym i górnym)
  • obecność zębów mądrości
  • stan przyzębia